Tren On A Mission Nfp, Latrenda Edwards in Chicago, Illinois (IL)
| Employer Identification Number (EIN) | 93-3175559 |
| Name of Organization | Tren On A Mission Nfp, Latrenda Edwards |
| In Care of Name | Latrenda Edwards |
| Address | 5006 W Ohio St, Chicago, IL 60644-1635 |
| Previous Addresses | 5006 W Ohio St Unit 1, Chicago, IL 60644-1635 (2024) |
| Subsection(s) / Classification | Charitable Organization |
| Affiliation | Independent |
| Ruling Date | 09/2023 |
| Deductibility | Contributions are deductible |
| Foundation | Organization that normally receives no more than one third of its support from gross investment income and unrelated business income and at the same time more than one third of its support from contributions, fees, and gross receipts related to exempt purposes |
| Organization | Corporation |
| Exempt Organization Status | Unconditional Exemption |
| Tax Period | 04/2025 |
| Asset | $0 |
| Income | $0 |
| Filing Requirement | 990 - Required to file Form 990-N - Income less than $25,000 per year |
| Accounting Period | April (04) |
| Asset Amount | $0 |
| Income Amount | $0 |
| Form 990 Revenue Amount | $0 |
| National Taxonomy of Exempt Entities (NTEE) | Youth Development: Youth Community Service Clubs |
Data from form 990N
| EIN | 93-3175559 |
| Name | Tren On A Mission Nfp |
| Alternative names | |
| Tax period | 2024 (05/01/2024 - 04/30/2025) |
| Mailing Address |
5006 W OHIO CHICAGO, IL 60644 United States |
| Principal Officer's Name and Address | LATRENDA EDWARDS 5006 W OHIO CHICAGO, IL 60644 United States |
| Organization has terminated | No |
Organizations performing similar types of work
| You Matter 2 | Flossmoor | IL |
| Rockford Fishing Tightlines | Loves Park | IL |
| Central 3 Community First Project Inc | Springfield | IL |
| Teen Impact | Aurora | IL |
| Kiwanis Of Oswego Illinois | Oswego | IL |
| Kl Training Solutions | Asheville | NC |
| Dreambuilders Foundation Inc | Brentwood | TN |
| Leadership Austin | Austin | TX |
| Pacific Northwest District Of Key Club International Inc | Astoria | OR |
| Real Champions Inc, Real Champions | Ridgeland | SC |
Organizations performing similar types of work - median values
- Income amount
- Similar organizations: $0
This organization: $0 - Asset amount
- Similar organizations: $0
This organization: $0