Design Studies Institute Inc in New York, New York (NY)
| Employer Identification Number (EIN) | 92-1382312 |
| Name of Organization | Design Studies Institute Inc |
| In Care of Name | Jonathan Williams |
| Address | 315 W 55th Street, New York, NY 10019-4503 |
| Previous Addresses | 315 W 55th St Apt 6a, New York, NY 10019-4585 (2023 - 2024) |
| Subsection(s) / Classification | Charitable Organization |
| Affiliation | Independent |
| Ruling Date | 01/2023 |
| Deductibility | Contributions are deductible |
| Foundation | Organization that normally receives no more than one third of its support from gross investment income and unrelated business income and at the same time more than one third of its support from contributions, fees, and gross receipts related to exempt purposes |
| Organization | Corporation |
| Exempt Organization Status | Unconditional Exemption |
| Tax Period | 12/2025 |
| Asset | $0 |
| Income | $0 |
| Filing Requirement | 990 - Required to file Form 990-N - Income less than $25,000 per year |
| Accounting Period | December (12) |
| Asset Amount | $0 |
| Income Amount | $0 |
| Form 990 Revenue Amount | $0 |
| National Taxonomy of Exempt Entities (NTEE) | Arts, Culture and Humanities: Research Institutes and/or Public Policy Analysis |
Data from form 990N
| EIN | 92-1382312 |
| Name | Design Studies Institute Inc |
| Tax period | 2025 (01/01/2025 - 12/31/2025) |
| Mailing Address |
315 W 55th Street New York, NY 10019 United States |
| Principal Officer's Name and Address | Jonathan Williams 315 W 55th Street New York, NY 10019 United States |
| Organization has terminated | No |
Organizations performing similar types of work
| Bruin Alumni Association | Redwood City | CA |
| Center For Human Services Evaluation And Support Inc | Glenmont | NY |
| Us Golf Arts Foundation Inc | New York | NY |
| Chinaresearchnetorg Inc | Dix Hills | NY |
| New York Institute For The Humanities And Social Studies Inc, Nyihss | New York | NY |
| Future Film Coalition | New York | NY |
| Institute For Space Science And Development | Hastings Hdsn | NY |
| Chelsea Policy Institute | New York | NY |
| National Council For State Authorization Reciprocity Agreemen | Boulder | CO |
| Media Impact Funders Inc | Philadelphia | PA |
Organizations performing similar types of work - median values
- Income amount
- Similar organizations: $0
This organization: $0 - Asset amount
- Similar organizations: $0
This organization: $0