Themis Project Inc in Hopewell, Virginia (VA)
| Employer Identification Number (EIN) | 88-2142861 |
| Name of Organization | Themis Project Inc |
| In Care of Name | Bridgette Bowman |
| Address | 107 W Poythress St, Hopewell, VA 23860-2723 |
| Previous Addresses | 107 W Poythress Street, Hopewell, VA 23860-0000 (2022) |
| Subsection(s) / Classification | Educational Organization |
| Affiliation | Independent |
| Ruling Date | 10/2022 |
| Deductibility | Contributions are deductible |
| Foundation | Organization that normally receives no more than one third of its support from gross investment income and unrelated business income and at the same time more than one third of its support from contributions, fees, and gross receipts related to exempt purposes |
| Organization | Corporation |
| Exempt Organization Status | Unconditional Exemption |
| Tax Period | 12/2025 |
| Asset | $0 |
| Income | $0 |
| Filing Requirement | 990 - Required to file Form 990-N - Income less than $25,000 per year |
| Accounting Period | December (12) |
| Asset Amount | $0 |
| Income Amount | $0 |
| Form 990 Revenue Amount | $0 |
| National Taxonomy of Exempt Entities (NTEE) | Crime, Legal-Related: Delinquency Prevention |
Data from form 990N
| EIN | 88-2142861 |
| Name | Themis Project Inc |
| Alternative names | |
| Tax period | 2025 (01/01/2025 - 12/31/2025) |
| Mailing Address |
107 W Poythress Street Hopewell, VA 23860 United States |
| Principal Officer's Name and Address | Bridgette R Bowman 107 W Poythress Street Hopwwell, VA 23860 United States |
| Organization has terminated | No |
Organizations performing similar types of work
| Call To Arms Racial Justice Center | Los Angeles | CA |
| Communities In Schools Of Richmond Inc | Richmond | VA |
| Rise Richmond Inc | Richmond | VA |
| Andrea Cares | Norfolk | VA |
| Vildon Edutainment Inc | Tappahannock | VA |
| Bridgeway Services Inc | Southgate | MI |
| Preventative Aftercare Inc | Grove City | PA |
| Todos Juntos Inc | Canby | OR |
| Louisiana Center For Childrens Rights, Juvenile Regional Services | New Orleans | LA |
| Action For The Betterment Of Our Community | Sturgis | SD |
Organizations performing similar types of work - median values
- Income amount
- Similar organizations: $0
This organization: $0 - Asset amount
- Similar organizations: $0
This organization: $0