Project 15 Corp, Project Xv Museum in El Paso, Illinois (IL)
| Employer Identification Number (EIN) | 86-3368360 |
| Name of Organization | Project 15 Corp, Project Xv Museum |
| In Care of Name | Project Xv Museum |
| Address | 1 W Front St, El Paso, IL 61738-1619 |
| Previous Addresses | 1 W, El Paso, IL 61738-0000 (2020) |
| Subsection(s) / Classification | Educational Organization |
| Affiliation | Independent |
| Ruling Date | 10/2021 |
| Deductibility | Contributions are deductible |
| Foundation | Organization that normally receives no more than one third of its support from gross investment income and unrelated business income and at the same time more than one third of its support from contributions, fees, and gross receipts related to exempt purposes |
| Organization | Corporation |
| Exempt Organization Status | Unconditional Exemption |
| Tax Period | 04/2025 |
| Asset | $25,000 to $99,999 |
| Income | $100,000 to $499,999 |
| Filing Requirement | 990 (all other) or 990EZ return |
| Accounting Period | April (04) |
| Asset Amount | $93,998 |
| Income Amount | $173,152 |
| Form 990 Revenue Amount | $166,397 |
| National Taxonomy of Exempt Entities (NTEE) | Arts, Culture and Humanities: Museum, Museum Activities |
Data from form 990N
| EIN | 86-3368360 |
| Name | Project 15 Corp |
| Tax period | 2021 (05/01/2021 - 04/30/2022) |
| Mailing Address |
1 W Front St El Paso, IL 61738 United States |
| Principal Officer's Name and Address | Tabitha Nowark 1 W Front St El Paso, IL 61738 United States |
| Organization has terminated | No |
Organizations performing similar types of work
| Mountain Mama Investigations Inc | Richmond | KY |
| Mclean County Historical Society | Bloomington | IL |
| Edwardsville Childrens Museum Inc | Edwardsville | IL |
| Chicago Collections Consortium Inc Nfp | Chicago | IL |
| Litchfield Museum & Route 66 Welcome Center | Litchfield | IL |
| Super Museum Historic Foundation Inc Nfp | Metropolis | IL |
| Labor & Industry Museum | Belleville | IL |
| Powell Archaeological Research Center | East St Louis | IL |
| Black Chicago Museum | Chicago | IL |
| Demoulin Museum Inc | Greenville | IL |
Organizations performing similar types of work - median values
- Income amount
- Similar organizations: $0
This organization: $173,152 - Asset amount
- Similar organizations: $0
This organization: $93,998