Teyuna Foundation in Falls Church, Virginia (VA)
| Employer Identification Number (EIN) | 83-0734957 |
| Name of Organization | Teyuna Foundation |
| In Care of Name | Mary Gaetjens |
| Address | 301 W Broad St, Falls Church, VA 22046-3335 |
| Previous Addresses | 301 W Broad St Apt 556, Falls Church, VA 22046-3373 (2023) |
| Subsection(s) / Classification | Educational Organization |
| Affiliation | Independent |
| Ruling Date | 01/2024 |
| Deductibility | Contributions are deductible |
| Foundation | Organization which receives a substantial part of its support from a governmental unit or the general public |
| Organization | Corporation |
| Exempt Organization Status | Unconditional Exemption |
| Tax Period | 12/2025 |
| Asset | $100,000 to $499,999 |
| Income | $100,000 to $499,999 |
| Filing Requirement | 990 (all other) or 990EZ return |
| Accounting Period | December (12) |
| Asset Amount | $120,857 |
| Income Amount | $143,545 |
| Form 990 Revenue Amount | $143,545 |
| National Taxonomy of Exempt Entities (NTEE) | International, Foreign Affairs and National Security: Promotion of International Understanding |
Data from form 990N
| EIN | 83-0734957 |
| Name | Teyuna Foundation |
| Tax period | 2023 (01/01/2023 - 12/31/2023) |
| Mailing Address |
301 W Broad St Apt 556 Falls Church, VA 22046 United States |
| Principal Officer's Name and Address | Anna Gallman 301 W Broad St Apt 556 Falls Church, VA 22046 United States |
| Organization has terminated | No |
Organizations performing similar types of work
| Send A Cow Inc | Arlington | VA |
| Center For International Relations Corp | Arlington | VA |
| Exchange Of Pace | Vienna | VA |
| Persianate Global Network For Economic Empowerment Of Women | Lorton | VA |
| Ras Global Foundation | Falls Church | VA |
| Rocinante Foundation | Alexandria | VA |
| Democracy Action Network | Leesburg | VA |
| Diplo Space | Richmond | VA |
| Pickering And Rangel Fellows Association | Springfield | VA |
| World Savvy Inc, Curran Dana Chairperson | Saint Paul | MN |
Organizations performing similar types of work - median values
- Income amount
- Similar organizations: $0
This organization: $143,545 - Asset amount
- Similar organizations: $0
This organization: $120,857