Hillside Envisions-pawnee Co Inc in Larned, Kansas (KS)
| Employer Identification Number (EIN) | 82-3214154 |
| Name of Organization | Hillside Envisions-pawnee Co Inc |
| In Care of Name | Rita Kurtz |
| Address | 424 W 5th St, Larned, KS 67550-3021 |
| Previous Addresses | 502 W 5th St, Larned, KS 67550-2912 (2017 - 2024) |
| Subsection(s) / Classification | Charitable Organization Educational Organization Literary Organization |
| Affiliation | Independent |
| Ruling Date | 10/2018 |
| Deductibility | Contributions are deductible |
| Foundation | Organization that normally receives no more than one third of its support from gross investment income and unrelated business income and at the same time more than one third of its support from contributions, fees, and gross receipts related to exempt purposes |
| Organization | Corporation |
| Exempt Organization Status | Unconditional Exemption |
| Tax Period | 12/2025 |
| Asset | $0 |
| Income | $0 |
| Filing Requirement | 990 - Required to file Form 990-N - Income less than $25,000 per year |
| Accounting Period | December (12) |
| Asset Amount | $0 |
| Income Amount | $0 |
| Form 990 Revenue Amount | $0 |
| National Taxonomy of Exempt Entities (NTEE) | Community Improvement, Capacity Building: Community Improvement, Capacity Building (Not Elsewhere Classified) |
Data from form 990N
| EIN | 82-3214154 |
| Name | Hillside Envisions-pawnee Co Inc |
| Tax period | 2025 (01/01/2025 - 12/31/2025) |
| Mailing Address |
424 W 5th St Larned, KS 67550 United States |
| Principal Officer's Name and Address | Dorothy Burkey 424 W 5th St Larned, KS 67550 United States |
| Organization has terminated | No |
Organizations performing similar types of work - median values
- Income amount
- Similar organizations: $0
This organization: $0 - Asset amount
- Similar organizations: $0
This organization: $0
Other organizations
| Dehaemers Fam Charitable Tr, David G Jr&barbara C Dehaemers Ttee | Overland Park | KS |
| Green Mountain Charitable Foundation | Fairway | KS |
| Cornerstone Family Counseling Inc | Manhattan | KS |
| Museum Of Automotive Icons Inc | Manhattan | KS |
| Onelink International Inc | Wichita | KS |
| International Baton Twirling Federation Inc | Clay Center | KS |
| Lets Help Inc, Heartland Share | Topeka | KS |
| Anistemi Corporation | Hesston | KS |
| Fellowship Hi Crest Inc | Topeka | KS |
| Western Vista Building Complex Inc | Oakley | KS |